Cast

Abbiegale Duncan – Rachel

Abbiegale Duncan - Rachel

Abbiegale Duncan – Rachel

Trained: Royal Central school of Speech and Drama

Theatre includes: The West Pier, Memorial (Brighton Festival), The End Of The Line (Etcetera Theatre), The Deep Space (Old Red Lion), Blood Brothers (Edinburgh Fringe).

Film includes: Out (Short).

Mary Looby – Mrs Boland/ Watkiss/ Mrs Mckenna

Trained: The Poor School (grad. 2012)

Mary Looby – Mrs Boland/ Watkiss/ Mrs McKenna

Mary Looby – Mrs Boland/ Watkiss/ Mrs McKenna

Theatre includes:  Always The Bride (New Wimbledon Theatre); Playboy of the Western World (Workhouse Theatre); Cinderella (Tour); 5 Shades of Grey (Allotment Theatre); Found Plays (The Royal Court); O’Flaherty VC (Workhouse Theatre)

Film includes: Talk to Frank (Short)

Mary also writes and has had her pieces performed and she is currently working on a play about funerals.

Abi McLoughlin – Peta

Abi Mcloughlin - Peta

Abi Mcloughlin – Peta

Trained: The Poor School (grad. 2015)

Theatre includes: Yvonne, Let The Right One In (Lost Theatre); Doc, Tennessee Williams’  Confessional (We are Tramp),l; Ms Bea Having, La Ronde (Zebronkey); Circular Stream Corporation (Lea Collett collective).

Film includes: Newswork, (Dir:Jessica Gray, in production) My girl (Dir: Ryan Morris, in production) Circular Stream Corporation (Dir: Lea Collet )

 

Ash Merat – Piers

Ash Merat – Piers

Ash Merat – Piers

Trained: The Poor School (grad. 2012)

Film includes: MISSION IMPOSSIBLE 5, SNOW IN PARADISE & DISORDER.

Theatre includes: AS YOU LIKE IT, MUCH ADO ABOUT NOTHING, KINGDOM, BLOOD PRIVILEGE, ANDY WARHOL AND THE TWINKLY CLIT & THE PROPOSAL.

Ash is represented by SIMON & HOW ASSOCIATES 

 

Simon Mitelman – Hartfield/McKenna

Simon Mitelman – Hartfield/McKenna

Simon Mitelman – Hartfield/McKenna

Trained: The Poor School (grad. 2013)

Theatre includes;  Dracula, Night of the Vampire, Comedy, A Kind of Vesuvius (The Canting Crew); The Two Noble Kinsmen (Instant Classics); Richard III, Twelfth Night, Much Ado About Nothing (Tremor Cordis)’

Film includes; Stella (winner: Best FIlm @ NYC Int. Film Fest.); Ticket to Bollywood; Love Shuda; Palm Sunday; The Dress; Rules Of War

TV includes; Big Questions (Shakespeare)

 

Anneli Page – Jane

Anneli Page – Jane

Anneli Page – Jane

Training: University of Birmingham and The Poor School

Theatre includes: A Midsummer Night’s Cream – Titania/Hippolyta (Savill Gardens), Comedy – The Ascetic (Lilian Bayliss/Sadlers Wells/ The Canting Crew), People UK tour – US Brit and Louise(The National Theatre), The Glitch and Turn – Elizabeth (Bubble and Squeak), Time to Go – Tracy, Fitness Freaks – Isme (The Pleasance), Absolute Hell – Lady Lettice, Cat on a Hot Tin Roof- Mae, Orpheus Descending – Carol (The Workhouse Theatre), Richard III – Lady Anne, Rivers, Murderer 2 and Cyrano De Bergerac – Roxanne (The Minack) Much Ado About Nothing – Margaret/Ursula/The Priest (The Canal Cafe and Edinburgh fringe) Twelfth Night – Olivia (Upstairs at the Gatehouse and Edinburgh fringe)

Film includes: Fear of Water – Tracey (KL Dream Productions), Love Me ‘Til Monday- Tina (Hardy Productions) Comedy – The Ascetic (Entertaining TV/The Canting Crew)

TV includes: Casualty – Claire Hunniford (BBC), Doctors – Carla Ford (BBC)

 

Dan Shelton – Waiter/Svensson/Sullivan

Trained: The Central School of Speech and Drama.

Dan Shelton – Waiter/Svensson/Sullivan

Dan Shelton – Waiter/Svensson/Sullivan

Theatre includes:  “Falling” & “Blood Privelage” directed by Andy Mc Quade Second Skin Theatre Company

Film includes: Award winning film “50 kisses”  “N.E.I.L” dir Anil Rao, “Twisted Dark” dir Jamie Childs, “The Seasoning House” directed by Paul Hyett. A current Go Compare advert “On Yer Bike” and  a recent role in BBC series “Cuffs”.

Fight work and stunts: “Bastille Day” dir James Watkins “We still steal the old way” dir Sacha Bennett Rich water films  and “Base” dir Richard Parry
Dan is on the Equity VCEC (Variety Circus and Entertainment committee), and social networking secretary of the CPMA (Cooperative and Personal Management Association)

 

Gregory A. Smith – Miles

Trained: Lee Strasberg (grad. 2003)

Gregory A. Smith – Miles

Gregory A. Smith – Miles

Theatre includes:  Chris, I Went to a Fabulous Party (The King’s Head Theatre); Trigorin, The Seagull (Another Way Theatre); Major David Longman, Isolated Incident (Dance Attic Studios); Joe Conran, Ourselves Alone (Just Theatre); Oberon/Theseus, A Midsummer Night’s Dream (Chapterhouse); Bassanio/Prince of Morocco, The Merchant of Venice (Chapterhouse); Marquess of Queensbury, Indecency (Wild Oats); Miles, Eight (Aston Productions); Carl, Lightning Strikes (PS Productions); Liam, A Plan of Action (Quorum Theatre Company); Malcolm, Macbeth (Rebellious Subjects); Dukes Frederick & Senior, As You Like It (Chapterhouse).

Film includes: The Way You See Me; Wings for Victory; They Say; Edit/Undo; Gideon’s Daughter.

TV includes: Little Miss Jocelyn; Sex Traffic.

Gregory is also a published novelist ‘A Founding Mother’, poet ‘As It Was Then’ and an accomplished artist in oils and pastels.

Comments are closed.